22. apríl 2013 Deň zeme

Deň zeme

Dňa 22.apríla 2013 sa konalo v Základnej škole v Spišskom Štiavniku účelové cvičenie pod názvom :
„ Deň Zeme - vyčistime si obec a okolie školy"

Konečne začína vykúkať jar. Horšie je, že spolu s ňou vykúkajú aj všemožné odpadky, doteraz ukryté pod snehom. Pedagógovia základnej školy sa rozhodli, že sa so žiakmi aktívne zapoja do zbierania odpadkov v našej obci v rámci Dňa Zeme.
Aktívne sa do zberu odpadu v katastri obce zapojili žiaci I. a II. stupňa základnej školy pod vedením triednych učiteľov. Spolu nazbierali viac ako 70 vriec odpadu z celej obce a tak prispeli k vytvoreniu bezpečnejšieho, čistejšieho a zdravšieho životného prostredia v našej obci. Žiaci nám tak ukázali, že stav životného prostredia a čistota prírody im nie sú ľahostajné!
Jediným negatívnym javom tejto akcie boli niektorí žiaci druhého stupňa ZŠ z málopodnetného prostredia, ktorí sa tejto brigády nezúčastnili a pre istotu vôbec neprišli do školy. Spoliehali sa na Božiu pomoc, keď na svojich spolužiakov pokrikovali pozdravom Pán Boh pomáhaj.... Veríme, že deti, ktoré čistili našu obec od odpadkov, to neodradilo a v budúcnosti si uvedomia, že žiaden odpad nepatrí na zem.

Deň Zeme je deň venovaný Zemi, ktorý sa každoročne koná 22. apríla. Tento sviatok je ovplyvnený pôvodnými dňami Zeme, ktoré sa konali pri oslavách jarnej rovnodennosti, 21. marca, a oslavovali príchod jari. V modernom poňatí ide o ekologicky motivovaný sviatok, upozorňujúci ľudí na dopady ničenia životného prostredia, a rozvíjajúcu diskusiu o možných riešeniach.
Miléniový Deň Zeme v roku 2000 bol tematicky zameraný na globálne otepľovanie a čisté energie. Svoje podujatia počas neho organizovalo asi 5000 environmentálnych skupín z rekordných 184 krajín sveta.
Dnes oslavuje Deň Zeme viac ako miliarda ľudí v 175 krajinách sveta. Deň Zeme sa tak stal najväčším sekulárnym sviatkom, ktorý slávia ľudia spoločne na celej planéte bez ohľadu na pôvod, vieru alebo národnosť.
22. apríl teda môžeme považovať za výročie vzniku moderného environmentálneho hnutia.
Za posledných vyše 100 rokov dokázal človek pokročiť v civilizačnom procese, ale zároveň narušil prírodnú stabilitu do takej miery, že ochrana životného prostredia nie je už iba výsadou ekológov, ale nutnosťou prežitia ľudstva. Zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné. Rovnováha všetkého živého na tejto planéte je vzácna a veľmi krehká. Svoj postoj k životodarným prírodným zdrojom vyjadrujeme každý po svojom. Zdravé životné prostredie potrebuje každý z nás, a preto sa aj Deň Zeme týka nás všetkých.

Deň zeme Deň zeme Deň zeme

Viac vo fotogalérii.