Beseda s kronikárkou obce Mgr. Mizerovou

KronikárkaZaujímavou aktivitou bola beseda s kronikárkou obce Spišský Štiavnik, ktorou je naša pani učiteľka Mgr. Martina Mizerová. Tá si pripravila veľmi zaujímavú, poučnú, no najmä pútavú prezentáciu svojej práce. Mnohí z nás dovtedy netušili, čo vôbec taká práca kronikárky obnáša.

Poskytla nám informácie o tom, čo v kronike môžeme nájsť, akým spôsobom sa do nej žiadané údaje zapisujú, aké kroniky existujú... Zaujali nás najmä staré fotografie, ktoré sme doteraz nemali možnosť vidieť. Pani kronikárka nám takýmto spôsobom pripomenula minulosť, zvyky, módu našej obce. Veľmi pekne jej ďakujeme a prajeme veľa síl pri tejto zaujímavej, no náročnej práci.

Z histórie vieme, že marec je mesiac knihy už od roku 1955. Vo vtedajšom Československu ho vyhlásili na počesť Mateja Hrebendu, ktorý sa pričinil o nárast vzdelania medzi chudobnými a nevzdelanými tým, že rozširoval medzi nimi knihy a svoju súkromnú knižnú zbierku potom venoval Matici slovenskej...

Ani my sme si tohto mesiaca nezabudli uctiť knihy. A to hneď netradičným spôsobom. Jeden týždeň sme venovali školskému rozhlasovému vysielaniu. Pondelok bol venovaný bájke, utorok vtipnej próze, streda indiánskej rozprávke, štvrtok básni a piatok povesti. Našich žiakov a spolužiakov sme oboznámili s najznámejšími žánrami literatúry a zároveň sme ich trošku vyrušili aj z vyučovacieho ,,stereotypu". Prvú skúsenosť s hlásateľským mikrofónom získali naši siedmaci. V závere týždňa sme sa naučili i jedno heslo pre život: ,,Kniha je dar, kniha je priateľ človeka.!"

Mgr. D. Dudžáková
Mgr. Ing. Z. Maliňáková