Historický úspech našej školy

Futbal2017Na dva skvelé dni v Prešove na celoštátnom kole v malom futbale budú chlapci našej školy zrejme spomínať do konca svojho života. Názov našej školy sa dostal vďaka skvelým výkonom našich žiakov do povedomia mnohých futbalových odborníkov a zástupcov futbalových akadémií, ktoré sa rovnako predstavili na záverečnom celoštátnom turnaji. Obrovský rešpekt vzbudzovali mená účastníkov, školy futbalových akadémií zvučných ligových mužstiev. Medzi nimi, ako veľká neznáma, rezonovala naša „dedinská" škola a hlavne zloženie a mená hráčov reprezentujúcich našu školu. Všetci sme sa spoločne tešili nielen na to, čo dokážeme ukázať proti futbalovým „profesionálom", ale aj na zážitky, ktoré zažijeme.

Snažili sme sa pripraviť na dôstojnú reprezentáciu po všetkých stránkach. V spolupráci s obcou sa nám podarilo zabezpečiť pre našu „výpravu" športové oblečenie, za čo patrí obci a poslancom veľké poďakovanie. Už po samotnom príchode autobusom do miesta konania na ZŠ Šmeralova v Prešove, vzbudil náš príchod veľký rozruch medzi zúčastnenými školami z celého Slovenska. Po oficiálnych záležitostiach, slávnostnom zahájení, začali v dvoch skupinách súboje o majstra Slovenska. Naša škola bola vylosovaná do skupiny so Šaľou, Považskou Bystricou a Banskou Bystricou. Po prvom našom vystúpení so Šaľou sa úplne zmenil pohľad zúčastnených mužstiev na maličkú „dedinskú" školu, ktorá bola pre všetkých veľkou neznámou. Po výbornom výkone sme nedali súperovi šancu a zvíťazili sme 4:1. Čakal nás ďalší dôležitý zápas s Považskou Bystricou, kedy tréner súpera po tom, ako videl hru našich chlapcov, úplne zmenil taktiku a vyrukoval na nás s absolútnou defenzívou. Napriek tomu naši chlapci predvádzali svoju kombinačnú hru a dianie na ihrisku úplne ovládli. Avšak potvrdilo sa, že futbal nemá logiku. My sme hrali, vytvárali si množstvo gólových príležitostí, nastrelili sme 5x brvno, no nebolo nám súdené dosiahnuť gól. Súper sa dostal dva krát k našej bráne a vždy bol z toho nešťastný gól. Po prehre 2:0 bolo potrebné chlapcov zmobilizovať, aby si opäť začali veriť, keďže ihneď po tomto prehranom zápase nás čakal rozhodujúci zápas o postup zo skupiny proti Banskej Bystrici. Prvý polčas sa ešte niesol v doznievaní emócií z predchádzajúceho výsledku, no v druhom polčase chlapci podali výborný výkon a aj napriek nepriaznivému polčasovému stavu 1:3 sme napokon zvíťazili 5:3. Týmto výsledkom sme sa prebojovali medzi štyri najlepšie mužstvá na Slovensku, na čo viacerí zúčastnení len nechápavo krútili hlavami. Výraznou mierou k nášmu výkonu prispela aj účasť „fanklubu" našej školy, ktorý tvorili učiteľky a žiaci našej školy, ako aj rodinní príslušníci futbalistov. Vytvorili počas všetkých našich zápasov v skupine elektrizujúcu atmosféru, ktorú nám všetci závideli a ktorá výrazne prispela k výborným výkonom našich chlapcov.
Po doznení pozitívnych emócií nás čakal presun na vysokoškolský internát, kde sme mali zabezpečené ubytovanie a stravu. Mnohí z našich chlapcov sa so samostatnými izbami pre dvoch, kuchynkami, výťahom, jedálňou, výbornou stravou..... stretli prvý krát. Po večeri nás čakala prehliadka mesta, nákupy, zmrzlina...plno nezabudnuteľných zážitkov a humorných situácií.
Unavení, vyčerpaní, ale hlavne plní očakávania z udalostí nasledujúceho dňa, si chlapci po návrate na internát zahrali spoločenské hry a pripravili sa hlavne psychicky na boje o medaily. Na druhý deň ráno nás čakali ešte náročnejšie a dôležitejšie zápasy, ako predchádzajúci deň. Nastúpili sme na semifinálový zápas proti veľkému favoritovi celého turnaja, mužstvu Senice. Dve tretiny zápasu sme boli takticky lepším mužstvom, súpera sme k ničomu nepustili a naši chlapci sa dostali do troch vyložených gólových príležitostí. No dôležitosť súboja im natoľko zväzovala nohy, že neboli schopní streliť gól. V takejto fáze turnaja už skúsení súperi neumožňujú dostať sa do viacerých príležitostí a dokážu potrestať každé zaváhanie, či už v útoku, či obrane. Presne to sa stalo aj nám, kedy súper využil prvú chybičku v našej obrane a dosiahol gól. Pre nás to už bola takmer neriešiteľná situácia, nakoľko chlapci boli so silami na konci, boli sme nútení „otvoriť hru" a viac útočiť, čo súper využil a strelil nám ešte 2 góly. Šťastena sa tento krát od nás odvrátila a aj keď súper možno napokon vyhral zaslúžene, ako jediné mužstvo na turnaji, proti ktorému Senica nastúpila, sme ho „mali na lopate". Potvrdili to aj slová skúsených trénerov súpera, ktorí potvrdili, že mali proti nám obrovské šťastie a nebyť toho, boli by sme vo finále my. Ihneď po tomto neúspešnom zápase nás čakal súboj o bronz, kde sme nastúpili proti Považskej Bystrici. Chlapci proti tomuto mužstvu chceli odčiniť nešťastnú prehru zo skupiny a aj napriek chýbajúcim fyzickým a hlavne psychickým silám, sme mali zápas opäť jednoznačne pod kontrolou, no nie a nie streliť gól. Súper sa sústredil na udržanie bezgólového nerozhodného výsledku. Avšak ako v predchádzajúcom zápase, sme boli potrestaní za jedinú chybu v zápase, kedy sme dostali gól, ktorý nám strelil brankár súpera takmer cez celé ihrisko tesne pred koncom stretnutia. Prehrali sme aj tento zápas a na chlapcoch bolo vidieť obrovské sklamanie. Boli skutočne blízko veľmi veľkej senzácie. Avšak keď si uvedomíme, že našimi súpermi boli prvoligoví mládežnícki hráči popredných futbalových akadémií, aj celkové 4.miesto je pre našu školu a obec obrovským úspechom.
Tento školský rok sa zapíše do histórie našej školy, kedy sa z celkového počtu 1131 základných škôl na celom Slovensku, prihlásených do súťaže v malom futbale, naša škola umiestnila na konečnom 4. mieste. Majstrom Slovenska sa stala Senica, pred Bratislavou a Považskou Bystricou.
Na tomto úspechu majú podiel reprezentanti našej školy: Dominik Maliňák, Dávid Maliňák, Peter Lacko, Miroslav Lacko, Peter Rusnák, Milan Pačaj, Fabián Hlaváč, Tomáš Žiga a Martin Štajer.
Chlapci, patrí vám nielen naša vďaka.....

Milan Maliňák, Zuzana Maliňáková - učitelia