Používanie pyrotechniky má svoje pravidlá

pyrotechnika1  Použitie pyrotechnických výrobkov v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi alebo návodom na ich používanie je priestupkom proti verejnému poriadku podľa zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch na úseku bezpečného používania zábavnej pyrotechniky s dôrazom na riziká spojené s jej používaním.

Pre používanie zábavnej pyrotechniky platí „Výnimka zo zákazu len 31. decembra a 1. januára" v čase určenom všeobecne záväznými právnymi predpismi obce.

Z pohľadu bezpečnosti je najzávažnejším problémom ľahká dostupnosť zábavnej pyrotechniky pre deti (napr. internet). U detí dominuje neodborná manipulácia s pyrotechnikou a absencia prirodzených zábran pri jej používaní. To môže zapríčiniť nielen zranenie detí, ale aj požiare a poškodenie majetku. Deti používajú pyrotechniku ku hrám, ale mnohokrát i k provokáciám.

Zásady správneho používania zábavnej pyrotechniky:

1. nikdy nekupujte zábavnú pyrotechniku od pouličných predavačov, ani nepoužívajte doma vyrobenú pyrotechniku (podľa „osvedčených" návodov na internete),
  2. nikdy nezapaľujte nevybuchnutú („zlyhanú") pyrotechniku opakovane (nepribližujte sa k nej hneď a nepokúšajte sa ju opätovne odpáliť (je to veľmi riskantné),
  3. nikdy nezapaľujte zábavnú pyrotechniku s krátkou zápalnicou,
  4. nepoužívajte zábavnú pyrotechniku v blízkosti napr.: nemocníc, materských škôl, domovov dôchodcov, útulkov,
  5. nikdy nezapaľujte zábavnú pyrotechniku v blízkosti ohňa,
  6. nikdy nenoste pyrotechnický výrobok vo vrecku (uchovávajte ho mimo svojho tela) a nedávajte ho do pevného obalu,
  7. každú použitú prskavku odhoďte do vedra s vodou a pri manipulácii používajte vždy rukavice,
  8. pred použitím sa presvedčte, či máte okolo seba dosť voľného priestoru (nezhadzujte z okien a balkónov, môžete spôsobiť požiar balkóna, bytu, zaparkovaných vozidiel alebo ublížiť na zdraví aj nezúčastneným osobám).

Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Poprade