Končí sa projekt astronómia-veda pre žiakov a učiteľov

V roku 2007 bola našej ZŠ ponúknutá možnosť zapojiť sa do projektu POPULARIZÁCIA VEDY NA ŠKOLÁCH, ktorého cieľom bolo v priebehu troch rokov  prístupnou, zajímavou a hlavne zrozumiteľnou formou sprostredkovať nové poznatky a objavy z náročnej oblasti astrofyziky širokému spektru žiakov, učiteľov i verejnosti. Tri roky práve uplynuli, projekt končí a myslím, že veľmi úspešne.

Mnohým z nás rozšíril obzory a pre žiakov strašidelný pojem astrofyzika, už hádam nie je až takým strašiakom.

V rámci projektu sa konalo viacero kôl prednášok v budove školy, kde boli naši žiaci rozdelení do skupín podľa ročníkov, čomu bola prispôsobená aj obsahová náročnosť prezentovanej témy. Prvý okruh prednášok sa konal na jeseň 2007 a úvodné témy mali za cieľ dostať poslucháčov takpovediac „do obrazu“. Boli zamerané na vysvetlenie a pochopenie pojmu astrofyzika, na jej vznik, históriu a vývoj ako vednej disciplíny. Témy odprezentované v lete toho istého roku  išli viac do hĺbky ako napr. vznik a vývoj Slnečnej sústavy, stavba  Slnka, jeho fungovanie atd. Počas trvania projektu bolo odprezentovaných celkovo osem tématických okruhov.

Každá prednáška, ktorá sa konala či už v našej škole, alebo priamo na pracovisku SAV v Tatranskej Lomnici, bola doplnená obrazovou prezentáciou, mala vysokú profesionálnu úroveň a hlavne bola prezentovaná veľmi zrozumitelným jazykom pre laika či žiaka, aj keď mnohokrát išlo o náročné témy.

Súčasťou projektu boli aj početné výlety a exkurzie na blízke pracoviská Astronomického ústavu SAV, kde si mohli žiaci a vyučujúci prezrieť a doslova ohmatať rôzne zložité prístroje a pozorovacie aparatúry. Okrem toho lektori každý polrok pre našu školu pripravili a nechali vyrobiť veľkoformátové postery  týkajúce sa jednotlivých prezentovaných tém. Vyvrcholením bola exkurzia na Kanzelhohe - observatóriu v rakúskych Alpách .

V týchto dňoch projekt finišuje a dočerpávajú sa posledné, na to určené financie. 24. septembra sa konala na urbárskej chate  jedna z posledných akcií. Išlo o pozorovanie objektov viditeľných na nočnej oblohe. Aj keď páni astrofyzici prišli vybavení špičkovým ďalekohľadom, kvôli kompletnej oblačnosti, sa prešlo na náhradný program, ktorým bola opäť stoparcentne pripravená a perfektne odprezentovaná prednáška. Táto akcia bola spojená aj s príjemným posedením pri guláši a pečených klobáskach a bola určená nielen žiakom a učiteľom, ale aj širokej verejnosti. Úplný záver nás čaká v dňoch 23. a 27. októbra 2009, kedy sa najprv žiaci a potom vyučujúci zúčastnia záverečných prednášok a exkurzií priamo na pracoviskách SAV v Lomnickom sedle a na Lomnickom štíte.

Na záver sa chcem v mene všetkých zúčastnených poďakovať ľuďom, ktorí to majú všetko  na svedomí.  Vďaka ich zápalu pre vedu a poctivo odvádzanej práci sme mnohí, ako učitelia tak aj žiaci,  získali mnoho krásnych zážitkov, ale hlavne  prepotrebných vedomostí.

Naše poďakovanie patrí prednášajúcim a organizátorom projektu, zamestnancom Astronomického ústavu SAV z oddelenia fyziky slnka, RNDr. Alešovi Kučerovi CSc.,

Mgr. Júliusovi Kozovi PhD. a Mgr. Petrovi Gömörymu PhD.

Alexander Ištvanko