Zdobenie veľkonočných vajíčok v 2. A

Zdobenie veľkonočných vajíčok

Tajomstvo veľkonočnej kraslice

V stredu 1. apríla k nám do školy zavítala veľmi milá a usmievavá teta – Ľubka Šutáková. Prišla oblečená v krásnom, farebnom kroji a mala plné ruky škatúľ a tašiek. Všetci sme boli zvedaví, čo sa v nich skrýva. Teta sa nám predstavila a potom tie tajomné škatule otvorila. To, čo sme v nich uvideli, nám vyrazilo dych. Priniesla nám ukázať veľkonočné kraslice, ktoré sama vyzdobuje.

Boli jedným slovom nádherné. Veľmi sme sa potešili, keď nám povedala, že prišla preto, aby nám ukázala, ako sa také kraslice vyzdobujú, a aby sme si ich my sami mohli urobiť. Vyskúšali sme si brúsenie, ale aj zdobenie voskom. Všetkých nás to veľmi bavilo. Každý si vyskúšal obidve techniky. Teta nás pri práci usmerňovala a ochotne poradila, či pomohla. Všetkých nás za našu snahu i naše výtvory pochválila. Podarili sa nám naozaj veľmi pekné kraslice. Veď posúďte sami 

Teta nám okrem toho ešte porozprávala o rôznych veľkonočných zvykoch, ktoré kedysi ľudia robievali. Mnohé z nich sa robievajú dodnes, no o niektorých sme doteraz ani nepočuli. Bolo zaujímavé počúvať ako kedysi ľudia žili a koľko rôznych zvykov a tradícií sa spájalo s Veľkou nocou.

Týmto by som sa chcela teta Ľubke poďakovať, že prijala naše pozvanie a našla si čas ukázať deťom niečo z jej tajomstiev zdobenia veľkonočných kraslíc. Deti boli nadšené a verím, že svojimi vyzdobenými vajíčkami potešili aj svojich blízkych. Všetkým prajem požehnanú Veľkú noc.

M. Paráková a 2.A