<< Máj 2024 >>

Navštívili sme družobnú školu Sloupnice

Navštívili sme družobnú školu Sloupnice v Českej republike

Na internetovej stránke si mohli žiaci prečítať v oznamoch, že 30.apríla 2009  mali riaditeľské voľno. Toto voľno udelil riaditeľ z dôvodu návštevy našich učiteľov do ZŠ Sloupnice v Českej republike. V Čechách sme strávili 3 dni. Zo Spišského Štiavnika sme odišli v noci z 29.4. na 30.5.2009. Ráno po príchode do Sloupnice nás čakalo srdečné privítanie od českých kolegov  v Základnej škole, kde sme si prezreli školu a jej areál. Potom sme sa prešli dedinou Sloupnice, ktorá je 7,5 km dlhá. Obec Sloupnice je veľmi pekná, udržiavaná, plná kvetinových záhonov, skaliek, bez odpadkov a papierikov. Bolo vidieť, že občanom záleží na kultúrnom životnom prostredí. V rozhovoroch sme zistili, že obec nemá neprispôsobivých občanov, ktorí by prácu a snaženie ostatných marili svojim neporiadnictvom. Po prechádzke obcou nás na obecnom úrade prijal starosta obce, kde sme sa dozvedeli o minulosti obce, o jej aktivitách v kultúrnom i športovom živote, i o zámeroch , ktoré uskutočnia v budúcnosti. Poobede sme navštívili mesto Litomyšl, rodisko Bedricha Smetanu. Spolu so sprievodkyňou sme si prezreli námestie, významné historické a kultúrne pamiatky a renesančný  zámok Litomyšl. Po návrate sme boli pozvaní na akciu organizovanú obcou Sloupnice  „pálenie čarodejníc“. Zišla sa tam celá obec, do tanca zahrala counry kapela, vo vatre sme „akože“ spálili čarodejnicu a strávili sme spolu pekné chvíle. V piatok 1. mája sme skoro ráno vyrazili do Prahy. Bohatý program nám pripravila učiteľka českého jazyka a dejepisu. Začali sme na Petríne, kde sme blúdili v bludisku krivých zrkadiel a pozreli sme si panorámu Prahy z vyhliadkovej veže. Prešli sme Malou stranou, videli sme Loretu, ministerstvo zahraničných vecí, Hradčany, chrám sv. Víta, Karlov most, Staromestské námestie , Václavské námestie, Prašnú bránu a kráľovskú cestu. Unavení, ale plní krásnych dojmov sme sa vrátili do Sloupnice. Veľmi hodnotný bol výklad našej českej kolegyne, ktorá nám o Prahe a jej krásach dokázala veľmi pútavo a fundovane rozprávať. Ani v deň nášho odchodu nás českí učitelia nenechali leňošiť a pripravili nám asi 7 kilometrovú  túru po malebnej českej prírode. Na jej konci sme si z vyhliadkovej veže mohli naposledy pozrieť krásu Čiech. Unavení, ale  plní zážitkov sme sa vrátili domov. Sme vďační našim kolegom zo Sloupnice, že nás tak krásne a srdečne prijali, pripravili nám bohatý program a venovali nám čas, ktorý mohli stráviť so svojimi rodinami.

Aj v tomto školskom roku navštívia žiaci zo ZŠ Sloupnice našu školu a naši deviataci zase strávia pekné 3 dni v Čechách.